Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.

NOCLEGI NA SUWALSZCZYŹNIE

Wybierz region turystyczny klikając na mapę
Noclegi Suwalszczyzna Mazury Garbate Pojezierze Augustowskie Wigierski Park Narodowy Suwałki i okolica Ziemia Sejneńska Suwalski Park Krajobrazowy
Kategorie Specjalne Wypoczynku:

AKTYWNIE  

Strona Główna » Miejscowości na Suwalszczyźnie - Bakałarzewo nad Rospudą

Bakałarzewo nad Rospudą

GMINA: URZĄD GMINY BAKAŁARZEWO

Bakałarzewo - dawne miasto, dziś wieś gminna, położona na wzniesieniu nad doliną rzeki Rospudy i północnym krańcem jeziora Sumowo. 

Miasto pierwotnie nosiło nazwę Dowspuda Bakałarzewska, dla odróżnienia od Raczkowskiej. Miejscowość powstała w pierwszej połowie XVI wieku. Założył ją Mikołaj Michnowicz Raczkowicz, który pełnił funkcję pisarza na dworze królewskim - czyli bakałarza. Stąd też nazwa stworzonej przez niego miejscowości. 

W latach 1578-1580 Bakałarzewo wymieniano jako miasteczko, chociaż nie miało oficjalnie nadanych przez władcę praw miejskich. Było własnością prywatną. Dopiero w 1720 roku otrzymało przywileje na jeden jarmark rocznie i cotygodniowy targ. Do rozbiorów Polski miasto należało do powiatu grodzieńskiego w województwie trockim. Później znalazło się w granicach zaboru pruskiego, a następnie w Księstwie Warszawskim i po kongresie wiedeńskim w Królestwie Polskim. 

W 1800 roku liczyło 76 domów i 620 mieszkańców. Największą liczbę mieszkańców osiągnęło pod koniec XIX wieku - ponad półtora tysiąca. Większa ich część stanowili Żydzi. Posiadali nawet bożnicę. Ludność ogólnie mówiąc trudniła się przemytem przez pobliską granicę z Prusami. 

W roku 1870 Bakałarzewo utraciło prawa miejskie. Podczas ostatniej wojny zostało w znacznym stopniu zniszczone. Między innymi zniszczono kościół murowany z 1936 roku, który później odbudowano w takim samym kształcie. Z poprzedniej zabudowy pozostał jedynie układ przestrzenny z dużym rynkiem i centralnie usytuowanym kościołem przy trasie przelotowej. 

ARTYKUŁY O REGIONIE

Biegnący Wilk w Republice Ściborskiej  Cerkiew w Baniach Mazurskich  Chata Mazurska w Olecku  Chaty we wsi Wróbel  Cisowy Jar  Cmentarz w Kowalach Oleckich  Ełcka Kolej Wąskotorowa  Festyn „Na Przeroskim Rynku”  Festyn w Filipowie  Fortyfikacja w Bakałarzewie  Galeria w Dubeninkach  Gołdap, wieża ciśnień, punkt widokowy  Grobowiec w Zakałczu Wielkim  Grodzisko Jaćwingów w Pieńkach  Izba regionalna w Galwieciach  Jezioro Czarne  Jezioro Dobellus i błotna eksplozja  Jezioro Garbaś zima  Jezioro Hańcza  Jezioro Jemieliste  Kościól z kaplicą w Olecku  Kościół św.Leona w Gołdapi  Kościół w Baniach Mazurskich  Kościół w Cichym  Kościół w Dubeninkach  Kościół w Filipowie  Kościół w Żabinie  Kościół w Szarejkach  Kościół w Wieliczkach  Kościół we wsi Gąski  Kościół z drewnianą dzwonnicą w Przerośli  Konkatedra w Gołdapi  Konkurs: Haft gobelinowy i krzyżykowy  Ścieżka spacerowa w Olecku  Mariawici w Filipowie  Młyn wodny w Olecku  Molo ze skocznią w Olecku  Muzeum Historyczno-Regionalne w Olecku.  Na safari do Zatyk  Noc Świętojańska nad Rospudą  Odlewnia żeliwa w Kowalach Oleckich  PIĘKNA GÓRA wśród Gór Szeskich  Piramida w Rapie  Poezja Jana Pawła II  Pomnik żołnierski w Olecku  Pomnik RZEMIOSŁO SWEMU MIASTU w Olecku  Puszcza Borecka  Puszcza Romincka - dzikie oblicze przyrody  Ratusz w Olecku  Rzeka Błędzianka  Rzeka Lega  Rzeka Rospuda Zima  Słup na zbiegu dawnych granic - Prostki  Spotkajmy się na Św. Jakuba  Szeska Góra  Uzdrowisko Gołdap  Wieża ciśnień w Olecku  Wieża wodna w Ełku  Fortyfikacja w Bakałarzewie  Jezioro Garbaś zima  Kościół w Filipowie  Mieruniszki - ruiny kościoła ewangelickiego  Mosty w Stańczykach  

  © 2013-2013 Suwalszczyzna.eu
Suwalszczyzna.Eu

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie Projekt pn. „Spiżarnia u Paca – promocja twórczości, rzemiosła i kuchni suwalskiej” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.