Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.

NOCLEGI NA SUWALSZCZYŹNIE

Wybierz region turystyczny klikając na mapę
Noclegi Suwalszczyzna Mazury Garbate Pojezierze Augustowskie Wigierski Park Narodowy Suwałki i okolica Ziemia Sejneńska Suwalski Park Krajobrazowy
Kategorie Specjalne Wypoczynku:

AKTYWNIE  

Jezioro Wigry

Jezioro Wigry jest położone wśród lasów Puszczy Augustowskiej w Wigierskim Parku Narodowym. Las porasta większość jego linii brzegowej. Brzegi jeziora są bardzo urozmaicone - od niskich, bagiennych - po wzgórza i kemy usypane przez lodowiec. Taka sama rzeźba terenu obejmuje i dno jeziora, płycizny przeplatają się z podwodnymi dolinami, uskokami i głębinami o wyrównanym dnie.

Urozmaicone brzegi Wigier wypełniają zatoki, półwyspy, przesmyki i ujścia strumieni. Jezioro także posiada dziewiętnaście mniejszych i większych wysp. Niektóre powstały jednocześnie z nim, inne mają pochodzenie wtórne - jako rezultat obniżenia poziomu wód oraz komasacji osadów na mieliznach (wyspy: Krowa, Ostrowy Brzozowe).
Pobrzeża jeziora - te poddane działaniu fal - posiadają jedynie wąski pas zarośli i ubogi świat roślinny, - te w zacisznych zatokach - mają bogate szuwary i i roślinność zanurzoną. W takich miejscach tworzą się "łąki podwodne" porastające stoki ławicy do 7 metrów w ich głąb.

Wigry nie posiadają jednolitego charakteru biologicznego. Części głębokie i rynnowe wskazują cechy oligotroficzne, zaś nieckowate i szersze - w większych zatokach - cechy eutroficzne i mezotroficzne.

Dzięki tej różnorodności, możliwe stało się współżycie wielu różnych gatunków zwierząt. Specjaliści doliczyli się aż 26 gatunków ryb. Żyją tu między innymi: węgorz, stynka, sieja, sielawa, okoń, szczupak, troć jeziorowa, sandacz oraz sum.

Połowy wędkarskie dozwolone są : od 15 maja do 31 października, przy czym od dnia 1 czerwca do 15 lipca nie wolno łowić od brzegów wyspy Ordów, Ostrów, Krowa aż po wieś Zakąty i przy brzegach wysp : Brzozowych oraz Kamień.

Jezioro Wigry należy do Wigierskiego Parku Narodowego i z tym związane są pewne nakazy i zakazy zachowań. Objęte jest strefą ciszy. Biwakować wolno wyłącznie na wyznaczonych polach namiotowych, tak samo jest z paleniem ognisk.

Jezioro wspaniale nadaje się do uprawiania sportów wodnych, w tym żeglarstwa. Przez cały akwen prowadzi słynny szlak kajakowy rzeką Czarną Hańczą - nazwany imieniem papieża Jana Pawła II.

Rzeka Czarna Hańcza wpływa do Zatoki Hańczanskiej, wypływając u jej krańca za Półwyspem Klasztornym. Miejsce wpływu rzeki - jak i duża część zachodniego brzegu jeziora - jest otoczone 100 metrowym pasem wód, niedostępnych dla turystyki wodnej.

  © 2013-2013 Suwalszczyzna.eu
Suwalszczyzna.Eu

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie Projekt pn. „Spiżarnia u Paca – promocja twórczości, rzemiosła i kuchni suwalskiej” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.