Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.

NOCLEGI NA SUWALSZCZYŹNIE

Wybierz region turystyczny klikając na mapę
Noclegi Suwalszczyzna Mazury Garbate Pojezierze Augustowskie Wigierski Park Narodowy Suwałki i okolica Ziemia Sejneńska Suwalski Park Krajobrazowy
Kategorie Specjalne Wypoczynku:

AKTYWNIE  

Strona Główna » Suwalszczyzna - jeziora i rzeki
   
Jeziora huciańskieJeziora huciańskie

Jeziora huciańskie to zespół jezior, w którego skład wchodzi: Krzywe, Czarne, Koleśne, Zielone, Wiązowiec, Zgnilec, Zielone, a poza tym "suchary" i kilkanaście stawów jeziorowych. Największe z nich jest Jezioro Krzywe.
Jeziora szurpilskie

Zespół jezior szurpilskich swą nazwę wziął od największego wśród nich jeziora Szurpiły. Ponadto należą do niego jeziora: Jeglówek, Jeglóweczek i Tchliczysko.
Jezioro Białe AugustowskieJezioro Białe Augustowskie

Powierzchnia jeziora to 480 ha. Atrakcyjnie położone i rozwinięte pod względem turystycznym. Posiada dobre walory naturalne - długa linia brzegowa, cztery wyspy, brzegi suche porośnięte lasem sosnowym.
Jezioro Boczne zimąJezioro Boczne zimą

Przemieszczając się na trasie między Przeroślą a Stańczykami (trasa liczy ok. 5 km.), można nacieszyć oko pięknymi zimowymi krajobrazami. Jednym z nich jest widok na jezioro Boczne.
Jezioro Czarne

Jezioro Czarne znajduje się niedaleko Filipowa. Swą nazwę zawdzięcza ciemnej barwie wody. Północny brzeg jeziora stanowił do 1945 roku granicę polsko-niemiecką.
Jezioro GałęzisteJezioro Gałęziste

Ukryte wśród lasów piękne małe jeziorko leży na trasie ścieżki poznawczej "Samle". Dobre miejsce do kąpieli, piaszczysty brzeg, miejsce na piknik. Teren osłonięty od wiatru i słoneczny.
Jezioro Garbaś zimaJezioro Garbaś zima

Jezioro Garbaś to urokliwe miejsce zimą, gdy jest pięknie oświetlone słońcem. Amatorzy fotografii będą usatysfakcjonowani efektownymi zdjęciami, jakie można uzyskać nie mając profesjonalnego sprzętu.
Jezioro HańczaJezioro Hańcza

Najgłębsze jezioro w Polsce. Głębokość 108m. Jezioro upodobali sobie nurkowie, odbywa się tu wiele obozów nurkowych i szkoleń. Jest to jezioro wytopiskowe, bardzo czyste, bogate w ryby.
Jezioro JacznoJezioro Jaczno

Jezioro wytopiskowe o powierzchni 41 ha i głębokości 19m. Jezioro położone wśród wzgórz. z jednego z nich (wysokość 120m) rozciąga się piękny widok na dolinę.
Jezioro Jemieliste

Jezioro Jemieliste jest zbiornikiem rynnowym. Jego powierzchnia to prawie 60 hektarów, a maksymalna głębokość to 23 metry. Jezioro jest chętnie odwiedzane przez wędkarzy i osoby lubiące zażywać kąpieli.
Jezioro KaletnikJezioro Kaletnik

Jezioro ma tą samą nazwą co miejscowość. Jezioro Kaletnik powstało z bryły martwego lodu, która się wytopiła. Ma powierzchnię 10 hektarów i kształt przypominający trójkąt.
Jezioro Krejwelek

Jezioro Krejwelek jest jednym z jezior, przez które przepływa Szeszupa. Znajduje się nieopodal Smolnik. Jest to niewielkie jezioro wytopiskowe kształtem przypominające okulary.
Jezioro Krzywe ZimaJezioro Krzywe Zima

Krzywe jest największym akwenem grupy jezior huciańskich. Jego powierzchnia to 138 ha, maksymalna długość: 3700 m, maksymalna szerokość: 600 m. Zimą atrakcyjne miejsce na podziwianie piękna przyrody.
Jezioro Leszczewo

Jezioro Leszczewo znajduje się niedaleko Góry Jesionowej. Jego brzegi są częściowo zalesione. Od północy znajdują się na nich łąki. Jezioro ma powierzchnię 7,6 hektarów.
Jezioro MuchowiecJezioro Muchowiec

Jezioro wytopiskowe po przejściu lądolodu. Ciekawe miejsce na przystanek i krótki biwak podczas wycieczki. Jest miejsce na ognisko. Dla spragnionym wrażeń znajdująca się tuż obok bardzo stroma i wysoka góra.
Jezioro NeckoJezioro Necko

Necko jest typowym jeziorem rynnowym o dobrze rozbudowanej linii brzegowej. Jego brzegi porośnięte lasem obfitują w piaszczyste plaże, doskonałe na kąpieliska. Wokół znajduje się wiele ośrodków wypoczynkowych i pensjonat
Jezioro OkminJezioro Okmin

Swą nazwę jezioro zawdzięcza kamienistemu dnu. Po litewsku kamień to akmuo. Jego wody są czyste i przejrzyste. Nic więc dziwnego, że uchodzi za akwen, w którym żyje duża ilość ryb.
Jezioro Okrągłe

Jezioro Okrągłe znajduje się nieopodal wsi Sidory. Jest to zbiornik eutroficzny. Po jednej stronie jezioro porośnięte jest krzakami i ma bagienny brzeg. Po drugiej jest łatwo dostępne z pagórkowatym brzegiem.
Jezioro Okuniowiec

Jezioro ma wymienną, choć rzadziej używaną nazwę, Muchowiec. Warto wspiąć się na wzniesienie nad jeziorem, gdyż roztacza się z niego urzekający widok. Przed naszymi oczami ukazuje się w dole lśniąca tafla jeziora
Jezioro Perty

Jezioro leży wyjątkowo malowniczym zakątku Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Należy do zespołu jezior kleszczowieckich. Przy jeziorze wznoszą się dwie góry: Olejna i Zalewki.
Jezioro Pierty - drugie jezioro WPN

Jezioro Pierty są drugim, co do wielkości zbiornikiem Wigierskiego Parku Narodowego. Łączy się ono przesmykiem z jeziorem Omułówek a następnie z jeziorem Wigry. Jest to jezioro rybne z mulistym dnem
Jezioro Pobłędzie Małe

Jezioro Pobłędzie Małe upodobało sobie ptactwo wodne. Stanowi dla niego doskonałe miejsce lęgowe, gdyż jest płytkie. Do 1945 roku przez zbiornik biegła granica pomiędzy Prusami Wschodnimi a Polską.
Jezioro Pobondzie

Jezioro Pobondzie jest największym spośród zbiorników leżących w ciągu rzeki Szeszupy. Ma bardzo urozmaiconą linię brzegową z cyplami zatokami i półwyspami.
Jezioro Przystajne ZimaJezioro Przystajne Zima

Jezioro rynnowe, wygięte w łuk. Powierzchnia 31 ha i głębokość dochodząca do 15m. Często można spotkać wędkarzy łowiących pod lodem. Latem mało miejsc z dostępem do wody, porośnięte szuwarami.
Jezioro Samle Duże i Małe

Są to jeziora wytopiskowe otoczone łagodnymi leśnymi wzgórzami. Nazwa Samle Duże wydaje się trochę na wyrost. Jezioro ma bowiem niedużą powierzchnię, zaledwie 2 hektary. Małe jest natomiast rzeczywiście małe...
Jezioro Szelment MałyJezioro Szelment Mały

Jezioro Szelment Mały to świetne miejsce na wypoczynek. Czyste jezioro z publicznymi kąpieliskami. Jest to jezioro mezozoiczne, średnio użyźnione, rynnowe, o długości ok. 6 km. Kręta linia brzegowa.
Jezioro Szelment MałyJezioro Szelment Mały

Jezioro Szelment Mały ma wysokie brzegi, o linii średnio urozmaiconej. Należy do akwenów linowo-szczupakowych.
Jezioro Szelment WielkiJezioro Szelment Wielki

Jezioro Szelment Wielki to jezioro rynnowe z bardzo dobrze rozwiniętą linią brzegową. Jego powierzchnia to 3,5 km2, a max. głębokość 45m. Występujące ryby: węgorz, troć, sieja, sielawa, szczupak, miętus
Jezioro WigryJezioro Wigry

Jezioro Wigry to największe jezioro Suwalszczyzny i jedno z najgłębszych w Polsce. Występuje tu aż 26 gatunków ryb. Sezon turystyczny na wodach Wigier trwa od czerwca do końca października.
Jezioro WiżajnyJezioro Wiżajny

Najbardziej wysunięte na północ jezioro Suwalszczyzny, jeden kilometr od granicy. Linia brzegowa niezalesiona, rozwinięta baza turystyczna. U okolicznych mieszkańców znajdziemy zakwaterowanie, wyżywienie oraz pełen relaks.
Magdalenowo - jezioro WigryMagdalenowo - jezioro Wigry

Większość Suwalczan uważa, że jest to najbardziej atrakcyjna strona jeziora Wigry. Teren mało zalesiony, łatwo dostępny widok na jezioro, mało zurbanizowana część jeziora. Szutrowe drogi i brak bagien sprzyja zwiedzaniu
Rzeczka Wiatrołuża

Środkowy odcinek rzeki Wiatrołuży objęty jest ścisłą ochroną rezerwatową. Swoje liczne siedliska mają to bobry.
Rzeka Błędzianka

Rzeka Błędzianka ma rynnowy charakter, co oznacza, że płynie w głębokiej dolinie. W Puszczy Rominckiej wysokość brzegów doliny wynosi nawet 60 metrów. Swój bieg rzeka rozpoczyna w Polsce, a kończy w Rosji.
Rzeka Lega

Rzeka Lega to raj dla wodniaków. Początek spływu: jezioro Oleckie Małe-Kleszczewo. Długość ok. 60 km. Jest to trasa łatwa lecz z przeszkodami - 5 przenosek stałych. Szlak Legi jest trasą atrakcyjną i malowniczą.
Rzeka Marycha

Są trudności z ustaleniem, gdzie znajdują się źródła rzeki. Jedni twierdzą, że w okolicy wsi Wołyńce, inni, że pomiędzy wsiami Kalinowo i Święciszki. Podobno ta druga wersja jest prawdziwsza.
Rzeka Rospuda ZimaRzeka Rospuda Zima

Uroki rzeki Rospudy zimą. Zwiedzając dolinę Rospudy zimą dotrzemy w miejsca, które latem nie są dostępne. Dbajmy jednak o swoje bezpieczeństwo, bo lód na tej rzece nigdy nie jest bezpieczny i nie wolno na niego wchodzić.
Suchary - martwe jezioraSuchary - martwe jeziora

Suchar to śródleśny, zazwyczaj niewielki zbiornik wodny. Na terenie WPN znajduje się ok. 20 takich zbiorników. Swoje dziwne właściwości bierze stąd że, posiada bardzo kwaśne środowisko...
ATRAKCJE | MIEJSCOWOŚCI | JEZIORA I RZEKI | IMPREZY CYKLICZNE
  © 2013-2013 Suwalszczyzna.eu
Suwalszczyzna.Eu

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie Projekt pn. „Spiżarnia u Paca – promocja twórczości, rzemiosła i kuchni suwalskiej” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.