Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
 |  Strona Główna | URZĄD GMINY BAKAŁARZEWO
URZĄD GMINY BAKAŁARZEWO - Województwo Podlaskie
WWW: http://www.bakalarzewo.pl/
e-mail: urzad@bakalarzewo.pl
ul.Rynek 3,
Bakałarzewo
tel.: 87 5694023
fax: 87 5694308

Informacje podstawowe i historia
HERB URZĄD GMINY BAKAŁARZEWO
Gmina na szlaku rzeki Rospudy.
Gmina Bakałarzewo obejmuje 123 km 2 powierzchni i zamieszkuje ją około 3060 osób. Znajduje się w niej 33 miejscowości i jest podzielona na 32 sołectwa.

Pierwsze wzmianki o Bakałarzewie pochodzą z roku 1514, kiedy to król Zygmunt Stary nadał Mikołajowi Michnowiczowi marszałkowi litewskiemu zwanemu "Bakałarzem" część puszczy nad rzeką Dowspudą (obecnie Rospudą). Dowspudę Mikołaja, od tytułu naukowego "bakałarz" zaczęto nazywać Dowspudą Bakałarzowską potem zaś Bakałarzewem. 

Prawa miejskie Bakałarzewo uzyskało w najpewniej w 1558 r., a utraciło w 1870 r. na podstawie ukazu carskiego. Największy stan zaludnienia osiągnęło na początku XX w około 2000 mieszkańców. Mieszkańcy zajmowali się rolnictwem, rzemiosłem i handlem. Była tu siedziba gminy Wólka oraz parafii, a także szkoła, bożnica żydowska i młyn wodny. 

W okresie międzywojennym wybudowano w Bakałarzewie nową murowaną szkołę.(1926) i kościół (1936) W czasie działań wojennych Bakałarzewo zostało zniszczone w 90%, po wojnie wieś została odbudowana.
Województwo Podlaskie
Powiat suwalski
Powierzchnia 123,01 km2
Liczba Sołectw 32
Liczba Ludności 3,23 tys
Gęstość Zaludnienia 26 mieszk./km2
NOCLEGI
Dom nad jeziorem w Dolinie Rospudy Zapraszamy do naszego siedliska nad małym jeziorem Skazdubek w miejscowości Skazdub Nowy w samym sercu DOLINY ROSPUDY. Malownicze okolice Suwalszczyzny, nieopodal turystycznych miejscowości MRĄGOWO - GIŻYCKO - AUGUSTÓW - OLECKO - SUWAŁKI - SEJNY.
Domek letniskowy u Jagody Do wynajęcia domek letniskowy położony przy lesie sosnowo-świerkowym, na zboczu pradoliny rzeki Rospudy i 150 m. od jeziora Głębokiego. W pobliżu domku jezioro Garbaś, spływy kajakowe rzeką Rospudą, przepiękne krajobrazy Mazur Garbatych.
Domek letniskowy w Kotowinie Nasza oferta skierowana jest do osób pragnących spędzić urlop wśród lasów i jezior. Domek letniskowy, który oferujemy do wynajęcia, znajduje się w miejscowości Kotowina nad rzeką Rospuda i jeziorem Okrągłe.
Domek letniskowy w okolicy Bakałarzewa Rodzinny wypoczynek nad Jeziorem Sumowo. Do wynajęcia drewniany domek letniskowy 6 osobowy postawiony z malowniczej miejscowości Sadłowina k. Bakałarzewa. W pobliżu jezioro Sumowo, Suwalski Park Krajobrazowy. Serdecznie zapraszamy.
Domek nad jeziorem Sumowo Zapraszamy Państwa nad jezioro Sumowo w ciągu rzeki Rospudy. Miejscowość Nowa Wieś leży 2 km. od Bakałarzewa. Oferujemy Państwu cały dom (95 m2) w którym wygodnie mieszka do 8 osób.

Turystyka - walory przyrodnicze, atracje, zabytki
Szlak Rospudy.
Niewątpliwą atrakcją gminy jest kajakowy szlak rzeki Rospudy. Jest to dość wymagający szlak kajakowy dla  wytrawnych kajakarzy. Rospuda jest dość kapryśna i nie raz trzeba płynąć wartkim nurtem z niebezpiecznymi kamiennymi przeszkodami lub przenosić kajak z powodu płycizn. Cały szlak liczy sobie 73 km (4-5 dni płynięcia). W dolinie rzeki występują rzadkie gatunki roślin i zwierząt - leży w obszarze Natura 2000. Rzeka łączy jeziora, płynie przez pola, łąki i lasy.

Fortyfikacje.
Pod Bakałarzewem znajduje się znakomicie zachowany zespół schronów (12 schronów) - obiekty punktu oporu nr IV Pozycji Granicznej. Prywatny ten Skansen "Fortyfikacji Prus Wschodnich" jest otwarty od czerwca do sierpnia i umożliwia zwiedzanie zrekonstruowanego dwukondygnacyjnego schronu bojowego.

Warto zobaczyć:
  • barokowy ołtarz z XVII w., będący najstarszym tego typu zabytkiem  na Suwalszczyźnie,  w kościele parafialnym św. Jakuba w Bakałarzewie
  • pozostałości cmentarza żydowskiego (kirkutu) nad jeziorem Sumowo
  • cmentarz żołnierski z okresu I wojny światowej
  • młyn na rzece Rospudzie

Geografia
Jeziora w gminie Bakałarzewo:
Głębokie (39,08 ha), Grabieńszczyzna (13,44 ha), Karasiewek (13,54 ha), Okrągłe (42,67 ha), Siekierowo (29,69 ha), Skazdubek (23,35  ha), Sumowo (39,40 ha).

Obszar gminy jest bardzo urozmaicony pod względem geomorfologicznym. Na zachodzie teren posiada charakter wysoczyzny morenowej falistej z licznymi formami wytopiskowymi (zagłębieniami) po bryłach martwego lodu. Występują tutaj także pagórki kemowe. 

Maksymalne wzniesienie terenu w tej części gminy dochodzi do około 198,6 m n.p.m. Deniwelacje terenu osiągają tu wartość rzędu 15-20 m. Wschodnia część gminy położona jest w obrębie mikroregionu określanego jako Pagórki Przebrodzkie. Jest to typowa wysoczyzna moreny dennej z występującymi pojedynczymi formami moren czołowych. Maksymalne wzniesienie terenu wynosi 219,0 m n.p.m., minimalne około 149,6 m n.p.m.

Region klimatyczny, do którego należy Gmina Bakałarzewo, posiada niekorzystne warunki klimatyczne dla rolnictwa. Są to tereny należące do najchłodniejszych w województwie podlaskim. Charakterystyczną cechą tego terenu jest krótki okres wegetacyjny, trwający około 198 dni. 

WSPÓŁRZĘDNE GPS
54.093479800360946 °N   22.65183448791504 °E


  © 2013-2013 Suwalszczyzna.eu
Suwalszczyzna.Eu

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie Projekt pn. „Spiżarnia u Paca – promocja twórczości, rzemiosła i kuchni suwalskiej” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.