Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.

NOCLEGI NA SUWALSZCZYŹNIE

Wybierz region turystyczny klikając na mapę
Noclegi Suwalszczyzna Mazury Garbate Pojezierze Augustowskie Wigierski Park Narodowy Suwałki i okolica Ziemia Sejneńska Suwalski Park Krajobrazowy
Kategorie Specjalne Wypoczynku:

AKTYWNIE  

Strona Główna » Atrakcje turystyczne na Suwalszczyźnie - Klasztor kamedułów w Wigrach

Klasztor kamedułów w Wigrach

Klasztor zakonu kamedułów nad jeziorem Wigry należy do najpiękniejszych i najciekawszych zabytków Suwalszczyzny. Wzniesienie, na którym jest zbudowany, usypane zostało jeszcze przez Jaćwingów. Półwysep, na którym znajduje się klasztor, był kiedyś wsypą. Miała ona charakter obronny i służyła plemieniu Wigran (Jaćwingowie) za naturalny bastion i miejsce życia. Po zagładzie Jaćwingów w XIII w., książęta litewscy zbudowali na wyspie dwór myśliwski. We dworze  podczas wypraw na polowania mieszkali król Jagiełło, książę Witold, Król Zygmunt August. Z inicjatywy Króla Władysława IV dwór przebudowano na pałac myśliwski.

W 1667 roku Jan Kazimierz ofiarował wyspę zakonowi kamedułów. Kameduli zamieszkali w pałacyku myśliwskim i przystąpili do budowy kościoła, budynków klasztornych i gospodarczych. Klasztor najpierw był drewniany, spłonął jednak w 1671 r. Budowa murowanego kompleksu trwała wiele lat - bo aż 50. Prace objęły także podwyższenie sztucznego wzgórza z dwoma tarasami murami oporowymi.

Po upadku Rzeczypospolitej zakonnicy zostali zmuszeni do opuszczenia klasztoru. W tym czasie nastąpił okres systematycznego niszczenia klasztoru - rozbiórki zabudowań. Do pierwszej wojny światowej przetrwał w całości kościół i budynek plebanii.

W czasie działań wojennych II wojny światowej klasztor został zniszczony. W 1946 roku rozpoczęto jego odbudowę.

W chwili obecnej na terenie klasztoru funkcjonuje Wigierski Areopag Nowej Ewangelizacji. 

  © 2013-2013 Suwalszczyzna.eu
Suwalszczyzna.Eu

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie Projekt pn. „Spiżarnia u Paca – promocja twórczości, rzemiosła i kuchni suwalskiej” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.