Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.

NOCLEGI NA SUWALSZCZYŹNIE

Wybierz region turystyczny klikając na mapę
Noclegi Suwalszczyzna Mazury Garbate Pojezierze Augustowskie Wigierski Park Narodowy Suwałki i okolica Ziemia Sejneńska Suwalski Park Krajobrazowy
Kategorie Specjalne Wypoczynku:

AKTYWNIE  

Strona Główna » Atrakcje turystyczne na Suwalszczyźnie
   
Augustowskie uzdrowisko

Po zdrowie przyjeżdżano do Augustowa już w latach 20-tych XX wieku. Źródło leczniczych właściwości tutejszego mikroklimatu odkryto jednak dopiero w 1968 roku, kiedy to dowiercono się do pokładów wody zdrojowej.
Bartny Dół punkt widokowyBartny Dół punkt widokowy

Punkt widokowy Bartny Dół znajduje się na trasie ze Starego Folwarku do Bryzgla. Ścieżka biegnie przez las, z lekko zauważalną ingerencją człowieka - prowizoryczną ścieżką wzmacnianą deskami.
Bazylika NMP w SejnachBazylika NMP w Sejnach

Bazylika wybudowana w latach 1610-1619 wraz z przylegającym do niej klasztorem podominikańskim jest jednym z najcenniejszych zabytków Suwalszczyzny.
Biegnący Wilk w Republice Ściborskiej

Republika Ściborska to ekologiczna osada. Znajduje się tu: hodowla psów zaprzęgowych, muzeum kultury indiańskiej i eskimoskiej, wioska indiańska, galeria fotograficzna, czarna bania.
Bryzgiel - jezioro WigryBryzgiel - jezioro Wigry

Bryzgiel - jezioro Wigry. Prawdopodobnie najładniejsza część jeziora z malowniczymi wyspami, miejscami kąpielowymi, cichymi zatoczkami do połowu ryb, oraz dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną.
Cerkiew w Baniach Mazurskich

Cerkiew w Baniach Mazurskich grecko-katolicka św.Mikołaja to unikalny zabytek z II połowy XIX wieku. Początkowo mieściła się tutaj kaplica baptystów.
Chata Mazurska w Olecku

Bezpośrednio nad jeziorem Oleckim Wielkim stoi Chata Mazurska, pochodząca z lat 20-tych.Jest to piętrowy zabytkowy drewniany budynek.
Chaty we wsi Wróbel

Miejscowość położona tuż przy Baniach Mazurskich. Znajdują się tu cztery XIX wieczne chaty o konstrukcji szachulcowej. Jest to najstarsza miejscowość na terenie powiatu gołdapskiego.
Cisowy Jar

"Cisowy Jar" - zwany jest tak teren Szeskich Wzgórz, na których rośnie ponad 1,4 tysiąca cisów. Jest to najbogatsze skupisko tego gatunku. Teren rezerwatu to głęboki wąwóz leżący między Szeszkami a Wężewem.
Cmentarz w Kowalach Oleckich

Cmentarz w Kowalach Oleckich z I wojny światowej. Założony na dwóch niskich tarasach z centralnym pomnikiem i starodrzewem, kryje szczątki 45 żołnierzy niemieckich i 135 rosyjskich. Odrestaurowany w 1994 roku.
Cmentarz wojenny jeńców i żołnierzy rosyjskich w Suwałk

Nekropolia znajduje się przy drodze wylotowej z Suwałk do Jeleniewa. Spoczywają na niej jeńcy, którzy zginęli w obozie jenieckim założonym przez Niemców w 1941 roku i żołnierze rosyjscy walczący z wojskami hitlerowskimi
Cmentarzysko Jaćwingów - rezerwat archeologicznyCmentarzysko Jaćwingów - rezerwat archeologiczny

Na cmentarzysku nieopodal wsi Szwajcaria znajduje się ponad 100 kurhanów, które oznaczają miejsca pochówku Jaćwingów - wojowniczego plemienia, które zamieszkiwało do XIII wieku te ziemie.
Cudowna woda ze StudzienicznejCudowna woda ze Studzienicznej

Na Suwalszczyźnie jest kilka miejsc, którym przypisuje się cudowne właściwości. Miejscowość Studzieniczna zawdzięcza to wodzie studziennej, która ma podobno wyjątkową moc. Jest tu też kilka wartych uwagi zabytków.
Drewniany kościół w JeleniewieDrewniany kościół w Jeleniewie

Jeleniewo to miejscowość będąca przedsionkiem Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Będąc w niej, warto zwrócić uwagę na stojący przy rynku drewniany kościółek.
Drewniany kościół w Monkiniach

W Monkiniach, małej miejscowości przyczajonej na obrzeżach Puszczy Augustowskiej, na niewielkim wzniesieniu stoi drewniany kościół.
Dwór Huta

Dwór Huta to dawny folwark kamedulski. Zakonnicy założyli go w II połowie XVIII wieku. Dziś po tamtych zabudowaniach pozostał jedynie fragment bramy z czerwonej cegły. Stojący tu dziś budynek dworu pochodzi z połowy XIX wieku
Dworek Miłosza w Krasnogrudzie

To właśnie w Krasnogrudzie, nieopodal Sejn, Czesław Miłosz spędzał wakacje w swoich młodzieńczych latach. Znajdowała się tu posiadłość jego ciotek, z której do dziś zachował się jedynie budynek dworu.
Ełcka Kolej Wąskotorowa

Kiedyś służyła jako środek transportu, dziś jako zabytek techniki jest atrakcją turystyczną. Przejażdżki kolejką cieszą się dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających Ełk.
Farma wiatrowa Biała Woda ZimaFarma wiatrowa Biała Woda Zima

Park wiatrowy Suwałki, czyli turbiny wiatrowe do produkcji prądu, wybudowany został w Białej Wodzie koło Suwałk. To jedne z największych turbin w Polsce. Całkowita wysokość wiatraków to 150 m.
Festiwal Kultury Celtyckiej w DowspudzueFestiwal Kultury Celtyckiej w Dowspudzue

Festiwal Kultury Celtyckiej
Fortyfikacja w BakałarzewieFortyfikacja w Bakałarzewie

Bakałarzewo położone jest nad rzeką Rospudą
Galeria w Dubeninkach

Galeria Rękodzieła i Sztuki Ludowej w Dubeninkach działa przy Gminnym Ośrodku Kultury. W tym miejscu można zobaczyć np. wyroby rękodzielnicze czy narzędzia i sprzęty używane niegdyś w gospodarstwach.
Góra Cisowa w Suwalskim Parku KrajobrazowymGóra Cisowa w Suwalskim Parku Krajobrazowym

Góra Cisowa szumnie nazywana "Suwalską Fudżijamą" znajduje się we wsi Gulbieniszki na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego. To punkt obowiązkowy dla każdego turysty odwiedzającego Suwalszczyznę.
Góra KrzemieniuchaGóra Krzemieniucha

To drugie, co do wysokości, wzniesienie na Suwalszczyźnie. Wznosi się na 288,9 m n.p.m. Posiada oryginalny wygląd - dwa garby z niby siodłem pośrodku.
Góra Leszczynowa - Suwalski Park Krajobrazowy

W Suwalskim Parku Krajobrazowym znajduje się kilka wzniesień, które w swoich nazwach mają gatunki drzew. Góra Leszczynowa należy chyba do najmniej znanych i najrzadziej odwiedzanych.
Góra Rowelska nieopodal Wiżajn

Na Górze Rowelskiej, znajdującej się około kilometr od Wiżajn, stoją jedne z pierwszych na Suwalszczyźnie wiatraków wytwarzających energię elektryczną. Dziś jest ich w regionie już znacznie więcej.
Góra Zamkowa - dawna twierdza JaćwingówGóra Zamkowa - dawna twierdza Jaćwingów

Na wzniesieniu znajdowały się niegdyś zabudowania obronne plemienia Jaćwingów. Dziś jest to znakomity punkt widokowy na jeziora leżące u jej podnóża: Szurpiły, Jeglówek i Kluczysko.
Góry Sudawskie - okolice Wiżajn

To bardzo malowniczy teren, który tworzą morenowe wzniesienia, doliny, wąwozy, bagna, strumienie oraz lasy. Zimą doskonałe miejsce na uprawianie narciarstwa biegowego.
Głazowisko Łopuchowo

Rezerwat głazów skandynawskich położony w malowniczej okolicy jeziora Hańcza i Zagłębiu Szeszupy. Na głazowisku można zobaczyć głazy narzutowe imponujących rozmiarów.
Gołdap, wieża ciśnień, punkt widokowyGołdap, wieża ciśnień, punkt widokowy

Wieża o wysokości 46,5 m. Roztacza się z niej piękny widok na miasto Gołdap i okolicę z jeziorami oraz Piękna Gorą. Wieża posiada 7 kondygnacji. Funkcyjnie można podzielić ją na kilka stref.
Grobowiec w Zakałczu Wielkim

Na cmentarzu ewangelickim w Zakałczu Wielkim znajduje się kaplica rodziny Steinerów z około 1860 roku. Grobowiec swoim kształtem przypomina sześcian. Ściany zdobią freski z motywem starogermańskim.
Grodzisko Jaćwingów w Pieńkach

Grodzisko Jaćwingów w Pieńkach (do 1190 roku), zwane "Szwedzkim Szańcem", położone jest w odległości około 2 km na południowy-zachód od wsi Dąbrowskie. Wysokość wzgórza wynosi około 20 m.
Gromadczyzna - tu łączą się granice Polski, Rosji i Litw

Miejsce, w którym wykonując jeden krok, można znaleźć się w innym kraju, znajduje się we wsi Gromadczyzna. Łączą się tu granice Polski, Rosji i Litwy. Często uwieczniają to na zdjęciach turyści...
Izba regionalna w Galwieciach

Izba regionalna "Romincka Sława" to małe muzeum wiejskie przy gospodarstwie agroturystycznym "Trzy świerki" w Galwieciach. W izbie zgromadzono eksponaty z czasów II wojny światowej, sprzęty gospodarskie z okresu Prus Wschodnich.
Jeziora Kleszczowieckie - dwukrotnie na planie filmowym

Jeziora Kleszczowieckie znajdujące się na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego dwukrotnie stanowiły tło dla akcji filmowej. Raz w filmie "Dolina Issy" Tadeusza Konwickiego, a drugi raz w "Panu Tadeuszu" Andrzeja Wajdy.
Jezioro Dobellus i błotna eksplozja

Jeziora o tej nazwie są dwa: Dobellus Mały i Dobellus Duży. Znajdują się niedaleko Stańczyk. Błotna eksplozja dotyczy mniejszego z jezior i miała miejsce w latach 20-tych XX wieku. Jezioro eksplodowało wówczas niczym wulkan.
Jezioro Kamenduł

Jezioro Kamenduł jest przedłużeniem jeziora Jaczno. Nazwa jeziora ma wg legendy związek z kamedulskim zakonnikiem, którego duch miał ukazywać się nad wodami jeziorami.
Jezioro Sajno - największe wśród augustowskich

Jezioro ma powierzchnię 531 hektarów. Jest to zbiornik rynnowy, który ciągnie się na długości ponad 7 kilometrów. Sajno jest największym jeziorem wśród jezior augustowskich.
Jezioro Wigry Zimą - SłupieJezioro Wigry Zimą - Słupie

Zatoka Słupiańska na Wigrach to punkt wypoczynkowy atrakcyjny również zimą - liczne tabliczki informacyjne oraz duża ilość ścieżek poznawczych.
Kamienne plaże nad jeziorem OżewoKamienne plaże nad jeziorem Ożewo

Brzegi wyłożone kamieniami występują na Suwalszczyźnie nad dwoma jeziorami: Hańczą i Ożewem. Warto wykąpać się w wodach tego jeziora. Jest ona wyjątkowo czysta i posiada duży stopień przejrzystości.
Kamionka - niewielka rzeczka a aż 4 nazwy

Kamionka wypływa z Jeziora Koleśnego. Ma zaledwie 17 kilometrów długości, ale za to aż 4 nazwy. Jej górny odcinek to Szwajcaria, środkowy - Kamionka, a dolne - Piercianka i Omułówka.
Kanał AugustowskiKanał Augustowski

Określa się go jako cud XIX-wiecznej techniki. Ma długość 102 kilometrów i składa się m.in. z 18 śluz. Kanał łączy Wisłę i Niemen.
Kartacze - specjał regionalnej kuchni

Być na Suwalszczyźnie i nie zjeść kartacza, to tak jakby pojechać do Paryża i nie zobaczyć Wieży Eiffla. Ta pyszna potrawa z ziemniaków z nadzieniem z mielonego mięsa porównywana jest "krzywdząco" do pyz z mięsem.
Klasztor Dominikanów w Sejnach

Klasztor podominikański pochodzi z XVIII wieku i jest miejscem wystaw, koncertów, sympozjów naukowych oraz mieści filię Muzeum Ziemi Sejneńskiej.
Klasztor kamedułów w WigrachKlasztor kamedułów w Wigrach

Klasztor zakonu kamedułów nad jeziorem Wigry należy do najpiękniejszych i najciekawszych zabytków Suwalszczyzny. Wzniesienie, na którym jest zbudowany, usypane zostało jeszcze przez Jaćwingów.
Klub Wodny HańczaKlub Wodny Hańcza

Przystań znajduje się w Starym Folwarku. Zapraszamy turystów na zwiedzanie jeziora Wigry jednym z wielu statków. W tym miejscu można wypożyczyć kajak, łódkę, jacht lub wykupić wycieczkę statkiem.
Kościól z kaplicą w Olecku

Kościół z kaplicą wybudowany w latach 1859-1861 w Olecku przy ul. Zamkowej. W kościele znajduje się drewniany ołtarz. Obok kościoła kapliczka, a w niej drewniany krzyż. Od kilku lat to miejsce kultu.
Kościół św.Leona w Gołdapi

Kościół św.Leona w Gołdapi wybudowany w roku 1894 w stylu neogotyckim. Posiada trzy drewniane ołtarze, ambonę z baldachimem oraz organy z XX wieku. Jest to jedyny kościół niezniszczony przez wojnę w Gołdapi.
Kościół p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w BecejłachKościół p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Becejłach

Zbudowano w latach 1929-37. Kościół, choć zamierzenia były inne, został zbudowany w stylu "bez stylu", co czyni go poniekąd wyjątkowym pod względem architektury. Kościół wpisany jest do państwowego rejestru zabytk
Kościół w Baniach Mazurskich

Kościół w Baniach Mazurskich to dawny kościół ewangelicki, zbudowany w latach 1566-1574. Po zniszczeniach w czasie II wojny światowej odbudowany został w latach 70-tych już jako katolicki p.w.Antoniego Padewskiego.
Kościół w Cichym

Kościół w Cichym pochodzi z 1566 roku. Kościół jest budowlą murowaną z kamienia polnego, jednonawową,z wieżą wciągniętą w obręb nawy. Trzy kamienne nagrobne rodziny Giżyckich z XVII-XVIII wieku
Kościół w Dubeninkach

Kościół w Dubeninkach pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli i Apostołów Piotra i Pawła. Pierwszy kościół został wybudowany z drewna w 1620 roku. Obecny w stylu neogotyckim pochodzi z 1903 roku.
Kościół w Filipowie

Murowany kościół z XIX w. w stylu klasycystycznym. Pomimo zniszczeń w okresie I i II wojny światowej został odbudowany. We wnętrzu znajduje się pięć drewnianych ołtarzy, w tym barokowy ołtarz z połowy XVII wieku.
Kościół w Jaminach

Miejscowość o barwnej historii, o której świadczą zabytkowe budowle - zespół kościoła parafialnego, który został wybudowany 1780 r i w roku 1845 przeniesiony do Jamin, zabytkowe spichrze, kaplice, zabudowa plebanii.
Kościół w Żabinie

W 1672 roku we wsi Żabinie w pobliżu Bań Mazurskich został wybudowany kościół. Na szczególną uwagę zasługuje zabytkowy ołtarz, barokowa ambona oraz wspaniałe zabytkowe organy.
Kościół w Raczkach

Murowany kościół z XVIII w. wzniesiony według projektu Piotra Aignera - przebudowany według projektu Henryka Marconiego. Ołtarz w lewej nawie bocznej pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku.
Kościół w Szarejkach

Kościół w Szarejkach wzniesiony w latach 1718-1719. Został wybudowany w stylu gotyckim. W 1720 roku zaprojektował i z wielką precyzją wykonał pochodzący z Królewca F.Pfeffer ołtarz znajdujący się w kościele.
Kościół w Wieliczkach

Kościół w Wieliczkach pochodzi z 1677 roku. Wystrój wnętrza świątyni, mimo upływu wieków nie stracił swojego barokowego uroku. W kościele znajduje się zabytkowy ołtarz wiszący z 1654 roku
Kościół we wsi Gąski

Kościół we wsi Gąski zbudowano w 1741 roku, a w 1749 zorganizowano parafię. Inne źródła podają, że zespół kościoła ewangelickiego (obecnie rzymsko-katolickiego) pochodzi z XIX i XX wieku.
Kościół z drewnianą dzwonnicą w Przerośli

W Przerośli zachował się kościół z drewnianą wolnostojącą dzwonnicą z 1790 roku. Zabytkowa dzwonnica została wpisana do rejestru zabytków 7 października 1986 roku.
Konkatedra św. Aleksandra w SuwałkachKonkatedra św. Aleksandra w Suwałkach

Katedra zbudowana w 1825 r. Piękny, biały kościół zdobią dwie wieże oraz portyk wsparty na sześciu kolumnach. Przed wejściem witają nas dwa XVII-wieczne posągi patronów Suwałk - św. Romualda i św. Benedykta.
Konkatedra w Gołdapi

Konkatedra w Gołdapi pod wezwaniem N.M.P. Matki Kościoła, zbudowana w stylu późnogotyckim w 1560 roku z emporą i kruchtą południową z 1706 roku oraz zakrystią z 1717 roku. Do roku 1945 był to kościół ewangelicki,
Ścieżka edukacyjna JEZIORA - Wigierski Park Narodowy

Ścieżka edukacyjna "Jeziora" zaczyna się za miejscowością Gawrych Ruda. Pokonując trasę tego szlaku mijamy po drodze trzy jeziora: Wigry, Suchar Wielki i Długie. Ścieżka oznaczona niebieskimi znakami.
Ścieżka edukacyjna SUCHARY - Wigierski Park Narodowy

Wybierając się na spacer ścieżką edukacyjną "Suchary", można przenieść się oczami wyobraźni do baśniowej krainy. Sprzyja temu urokliwy, troszkę tajemniczy krajobraz: ciemne oczka jeziorek i otaczający je las.
Ścieżka poznawcza NA GÓRĘ ZAMKOWĄŚcieżka poznawcza NA GÓRĘ ZAMKOWĄ

Ścieżka poznawcza "Na Górę Zamkową" związana jest z historią plemienia Jaćwingów, które zamieszkiwało niegdyś te ziemie. Przemierzając ten szlak, napotykamy ślady ich tutejszej bytności sprzed wieków.
Ścieżka poznawcza SAMLEŚcieżka poznawcza SAMLE

Urokiem Wigierskiego parku Narodowego są ścieżki poznawcze, są to przemyślanie wytyczone trasy wśród jezior i lasów, które są bogate w ciekawe miejsca przyrodnicze.
Ścieżka poznawcza U ŹRÓDEŁ SZESZUPY

Przy okazji spaceru ścieżką "U źródeł Szeszupy" można zapoznać się z polsko-litewską historią tej rzeki i terenów, przez które przebiega. Swój bieg zaczyna w Polsce, jej najdłuższy odcinek jest na Litwie.
Ścieżka spacerowa w Olecku

Ścieżka spacerowa w Olecku biegnie wokół jeziora Oleckie Wielkie o długości 12 km jest to ścieżka dla spacerowiczów i rowerzystów, z wieloma punktami widokowymi i tablicami edukacyjnymi, pomocnymi podczas lekcji przyrody.
Śluza PaniewoŚluza Paniewo

Jedna ze śluz na Kanale Augustowskim, która wyrównuje poziom wód między jeziorem Paniewo a Krzywym. Jedyna dwukomorowa śluza na terenie Polski.
Świątynia w WodziłkachŚwiątynia w Wodziłkach

W Wodziłkach można podziwiać świątynię staroobrzędowców. Można również zakosztować kąpieli w bani.
Mariawici w Filipowie

Mariawici wywodzą się z katolicyzmu. Kładą nacisk na kult maryjny. Dziś nie ma ich już w Filipowie, ale na początku XX wieku znajdowała się tu duża parafia mariawicka.
Mickiewiczowskie Smolniki

W tym miejscu można się rozkoszować prawdziwie kojącym widokiem. Krajobraz, który można podziwiać z punktu widokowego w Smolnikach, uwieczniony został przez Andrzeja Wajdę w początkowych scenach filmu "Pan Tadeusz".
Miejscowość Udziejek nad rzeką Szeszupką

Miejscowość Udziejek nad rzeką Szeszupką przy szlaku "Wokół jeziora Jaczno". W Udziejku znajduje się gościniec z izbą regionalną i kawiarnią oraz drewniany młyn wodny.
Mieruniszki - ruiny kościoła ewangelickiego

W najstarszej wsi na Suwalszczyźnie znajdują się ruiny gotycko-renesansowego kościoła ewangelickiego (wybudowany 1695-1710), park dworski,dwa cmentarze ewangelickie. Kościół został zniszczony w 1945 roku.
Młyńskie siedlisko w TurtuluMłyńskie siedlisko w Turtulu

Według dokumentów historycznych młyn stał w Turtulu już w połowie XVII wieku. Pełnił swoją funkcję do 1963 roku. Dziś jest to siedziba Suwalskiego Parku Krajobrazowego.
Młyn wodny w Olecku

Młyn położony jest nad rzeką Legą w Olecku. Data wybudowania znajduje się na froncie budynku-1895 r. Kiedyś był to młyn wodny a obecnie jest to młyn elektryczny, jest własnością prywatną.
Molo ze skocznią w Olecku

Molo ze skocznią i zabudowaniami na plaży powstały w latach 30-tych XX wieku. Skocznia jest częścią centrum sportowo-rekreacyjno-kulturalnego obejmującego kompleks obiektów wpisanych do rejestru zabytków.
Mosty w StańczykachMosty w Stańczykach

Bliźniacze mosty na nieczynnej w chwili obecnej linii kolejowej. Przypominają architektonicznie rzymskie akwedukty. Mają długość 250 m i niezwykłą wysokość, bo aż 36 m. Spinają dwa brzegi doliny Błędzianki.
Muzeum Historyczno-Regionalne w Olecku.

Muzeum Historyczno-Regionalne w Olecku znajduje się przy Oleckim Stowarzyszeniu Aktywnych "Zamek". W muzeum można obejrzeć: egzemplarze broni strzeleckiej, wyposażenie wojsk piechoty, przedmioty i narzędzia codziennego użytku.
Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach

Istnienie takiej placówki w Suwałkach wydaje się czymś naturalnym. W końcu to w tym mieście przyszła na świat i spędziła swoje dzieciństwo poetka. Co więcej urodziła się w kamienicy, w obecnej siedzibie muzeum.
Muzeum Okręgowe w SuwałkachMuzeum Okręgowe w Suwałkach

Muzeum ma swoją siedzibę w budynku po Resursie Obywatelskiej wzniesionym przed I wojną światową. Wśród ekspozycji znajduje się wystawa poświęcona pochodzącemu z Suwałk wybitnemu malarzowi Alfredowi Wierusz-Kowalskiemu.
Muzeum Wigier w Starym FolwarkuMuzeum Wigier w Starym Folwarku

Muzeum mieści się w dawnym budynku po stacji hydrobiologicznej nad brzegiem jeziora Wigry. Ekspozycje, filmy i prezentacje multimedialne przekazują wiedzę na temat życia w i wokół jeziora.
Na safari do Zatyk

Mowa, oczywiście, o bezkrwawym safari. Po ponad 300-hektarowym terenie, na którym spotyka się różne zwierzęta, uczestnicy przemieszczają się samochodami terenowymi.
Na spacer "Wokół jeziora Jaczno"

Wokół jeziora Jaczno wiedzie specjalnie wytyczona ścieżka poznawcza. Warto wybrać się na taki spacer, gdyż zarówno jezioro o barwie malachitu, jak i teren wokół, są urzekające.
Nieistniejąca już wieś Głęboki Rów

Po wsi Głęboki Rów, która w XVIII wieku zamieszkiwana była przez starowierów, pozostało jedynie kilka zdziczałych śliw i kamienna piwnica. Stoi tu też krzyż z napisem: "Pamiątka wsi Głęboki Rów".
Odlewnia żeliwa w Kowalach Oleckich

Odlewnia żeliwa w Kowalach Oleckich z XIX wieku wytwarza bardzo szeroki wachlarz produktów: wkłady, zamknięcia i akcesoria kominkowe, lampy, ogrodzenia i akcesoria ogrodzeniowe, akcesoria do domu, ogrodu i na biwaki.
Osada jaćwiesko-pruska w Oszkiniach

W miejscowości Oszkinie, na której terenie zamieszkiwali przed wiekami Jaćwingowie i Prusowie, powstała z prywatnej inicjatywy osada jaćwiesko-pruska. Zrekonstruowano tu dawny gród Jaćwingów.
Owiany legendami kościół w Krasnymborze

Legendy powtarzane są od pokoleń. Jedna z nich związana jest z gajowym, łanią, ciemnymi ostępami lasu i nawiązuje do wieku świątyni. Druga ma związek z cudownym obrazem Matki Boskiej Krasnoborskiej.
Oz turtulski - Suwalski Park Krajobrazowy

Oz turtulski to unikatowy przykład takiej rzeźby terenu. Składa się z 13 wydłużonych pagórków. Spacer ścieżką po ich grzbietach powinien być obowiązkowym punktem podczas zwiedzania Suwalszczyzny.
Piramida w Rapie

Często odwiedzane przez turystów miejsce w okolicy Gołdapi. Piramida w Rapie to grobowiec rodzinny von Farenheidów. Wybudowano go, stosując zasady, które pozwoliły na mumifikację zwłok.
Pomnik żołnierski w Olecku

W Olecku w parku przy stadionie znajdują się pozostałości po pomniku mauzoleum z 1927 roku poświęcony żołnierzom niemieckim poległym w czasie bitew mazurskich toczonych w okolicy w 1914 roku.
Pomnik RZEMIOSŁO SWEMU MIASTU w Olecku

19 lutego 1973 roku z inicjatywy rzemieślników powstał pomnik na 500-setną rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, wielkiego Polaka, astronoma, lekarza i ekonomisty.
Przesmyk jez. Rospuda i KamiennePrzesmyk jez. Rospuda i Kamienne

Piękne miejsce pomiędzy jeziorami Rospuda i Kamienne. Droga łącząca miejscowości Wólka oraz Rospuda, a dalej Czostków w połowie swej długości posiada bardzo ładne miejsce widokowe oraz kąpielowe.
Przez Dolinę Rospudy

Dolina wyżłobiona została przez rzekę Rospudę, będącą popularnym szlakiem kajakowym. Jest to cenny pod względem krajobrazowym i przyrodniczym zakątek Suwalszczyzny.
Punkt Widokowy RowelePunkt Widokowy Rowele

Punkt znajduje się na trasie Rutka-Tartak - Wiżajny. Rozpościera się z niego przepiękny widok na dolinę Suwalskiego Parku Krajobrazowego.
Puszcza Augustowska

Puszcza Augustowska ma powierzchnię 1100 km2 i jest jednym z największych kompleksów leśnych na terenie Polski, a wraz z przylegającymi puszczami Białorusi i Litwy na terenie Europy.
Puszcza Borecka

Puszcza Borecka to teren dla miłośników ciszy, czystego powietrza i zbieraczy runa leśnego. W puszczy żyją duże ssaki: dziki, sarny, jelenie, łosie, żubry, w tym drapieżniki: rysie, wilki, lisy, jenoty.
Puszcza Romincka - dzikie oblicze przyrodyPuszcza Romincka - dzikie oblicze przyrody

Chroniony teren Puszczy Rominckiej to obszar, na którym można się zetknąć z dziewiczą przyrodą. Pod względem występujących tu roślin puszcza porównywana jest do tajgi. Miejsce to upodobali sobie także myśliwi.
Ratusz w Olecku

W środku miasta w parku, na dawnym targowisku, przy alejce oddzielającej teren kościelny od miejskiego znajdziemy piękny zabytkowy ratusz z 1818 roku. Obecnie na pierwszym piętrze znajduje się Olecka Izba Historyczna.
Rezerwat GŁAZOWISKO BACHANOWO nad Czarną Hańczą

Rezerwat "Głazowisko Bachanowo nad Czarną Hańczą" jest jednym z niewielu miejsc w Polsce o tak dużym nagromadzeniu głazów narzutowych.
Rezerwat RUTKA - głazowisko w Suwalskim Parku Krajobrazowym

W rezerwacie objęte ochroną są głazy. Są to głównie granity i gnejsy. Można je podziwiać w całej okazałości, gdyż znajdują się na powierzchni ziemi. Na terenie rezerwatu są dwie ścieżki poznawcze.
Ruiny folwarku w Sudawskich

We wsi Sudawskie znajdują się pozostałości folwarku Rekoszów. Poza ruinami dworu zachowały się resztki świetnego niegdyś parku oraz alei lipowej, a wszystko to nad brzegiem jeziora o tej samej nazwie co wieś.
Ruiny Pałacu PacaRuiny Pałacu Paca

Pozostałość po pięknym klasycystycznym pałacu zbudowanym przez księcia Michała Paca. Obecnie miejsce imprez kulturalnych i artystycznych tj. koncerty, dożynki gminne oraz inne cykliczne imprezy.
Rynek Zygmunta Augusta w Augustowie

Rynek został nazwany imieniem założyciela miasta. W jego centralnej części znajduje się park założony w połowie XIX wieku. Dziś rynek jest miejscem imprez miejskich i obchodów rocznicowych.
Rzeka Rospuda przy jez. GarbaśRzeka Rospuda przy jez. Garbaś

Rzeka Rospuda przy jez. Garbaś
Sękacze i mrowiska

Ktoś, kto nie był ani razu na Suwalszczyźnie, może skojarzyć te określenia z przyrodą. Tymczasem są to pyszne, słodkie specjały tutejszej kuchni regionalnej: sękate ciasto i słodki kopiec sklejonych miodem chrustów
Słup na zbiegu dawnych granic - Prostki

Dawny słup graniczny pochodzi z 1545 roku i wskazuje miejsce, w którym kiedyś zbiegały się granice Królestwa Polskiego, Wielkiego Księstwa Litewskiego i Prus Książęcych. Jest to niezwykle cenny zabytek.
Spacer doliną Czarnej Hańczy - Suwalski Park Krajobrazowy

Jeden z piękniejszych odcinków doliny tej największej rzeki Suwalszczyzny wiedzie od Turtula do jeziora Hańcza. Pokonujemy podczas niego m.in. tzw. oz turtulski, na który składa się 13 wydłużonych pagórków.
Spacer wzdłuż Czarnej Hańczy

Teren wzdłuż rzeki na odcinku znajdującym się na terenie Suwałk został już w dużej mierze uporządkowany i zagospodarowany. Wiedzie po nim atrakcyjna ścieżka spacerowo-rowerowa.
Stara Hańcza - nie tylko ruiny dworu

Na północnym brzegu Hańczy, najgłębszego jeziora w Polsce, znajdują się resztki świetnego niegdyś dworu z przełomu XVIII i XIX wieku otoczonego parkiem.
Staroobrzędowcy w SuwałkachStaroobrzędowcy w Suwałkach

Na Suwalszczyźnie, poza Wodziłkami, świątynia ortodoksyjnych wyznawców prawosławia znajduje się także w Suwałkach. Jest to największa molenna staroobrzędowców w Polsce.
Staroobrzędowe WodziłkiStaroobrzędowe Wodziłki

Wodziłki to wieś na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Spośród innych wyróżnią ją fakt, że znajduje się w niej czynna molenna staroobrzędowców. Kilka rodzin praktykujących to wyznanie nadal mieszka w wiosce.
Stary Folwark - punkt widokowyStary Folwark - punkt widokowy

Punkt widokowy w Starym Folwarku. Usytuowany na wzniesieniu, skąd rozciąga się widok na wieś Stary Folwark, jezioro Wigry oraz pokamedulski klasztor.
Suwalski Park Krajobrazowy - najstarszy w Polsce

Suwalski Park Krajobrazowy jest najstarszym tego typu obszarem w Polsce. Na pewno należy także do najpiękniejszych. Jego sielankowy krajobraz z niezalesionymi pagórkami, łąkami i jeziorami pozwala ukoić nadszarpnięte nerwy.
Suwałki: jeden cmentarz, różne wyznania

Cmentarz w Suwałkach jest miejscem pochówku wiernych z aż sześciu wyznań. Największy jest cmentarz katolicki, do niego przylega teren, na którym chowani są protestanci i prawosławni, a wśród nich starowiercy.
Szeska Góra

Szeska Góra to najwyższe wzniesienie o wysokości 309 m n.p.m. Drugie, co do wysokości wzgórze w Polsce północno-wschodniej.
Uroczysko Święte Miejsce nad RospudąUroczysko Święte Miejsce nad Rospudą

Drewniana kaplica, kilka kapliczek i kilka krzyży, a to wszystko w otoczeniu rzeki Jałówki i Jeziora Jałowego. Cudowne moce przypisuje się temu miejscu z powodu rzekomo uzdrawiających właściwości rzeki Jałówki.
Urząd Miejski w SuwałkachUrząd Miejski w Suwałkach

Historia budynku sięga roku 1834 kiedy to wybudowano budynek udwachu wraz z budynkiem ratusza. Wieża z zegarem została dobudowana 12 lat później. Pod względem reprezentacyjnym po współczesnych remontach budynek należy ...
W klasycystycznym stylu - suwalska starówka

Stara zabudowa miasta zachowała się w dobrym stanie. Stopniowa renowacja budynków stojących przy dwóch rynkach i ulicy Kościuszki sprawia, że centrum Suwałk z roku na rok pięknieje.
Wiadukt kolejowy w OkuniowcuWiadukt kolejowy w Okuniowcu

Malutki wiadukt kolejowy, masywnie zbudowany, bardzo ładne miejsce na chwilowy wypoczynek i kontemplację. Pod wiaduktem płynie rzeka. Pod wiadukt można wejść i chwilę odpocząć, chowając się w cieniu
Wiadukty kolejowe BotkunyWiadukty kolejowe Botkuny

Aby odnaleźć to miejsce, należy przy moście w miejscowości Jurkiszki skręcić na wschód oraz przejechać (lub przejść) ok. 5 km. polną drogą. Zwiedzanie przypomina zwiedzanie starych zapomnianych ruin.
Wieża ciśnień w Olecku

Od roku 1907 do 2006 roku dostarcza wodę dla miasta Olecko. Do 1956 roku wyposażona w trzy studnie głębinowe oraz dwa niezależne ciągi uzdatniania wody. Źródłem zasilania agregatów pompowych był gaz koksowniczy.
Wieża wodna w Ełku

Swojej pierwotnej funkcji, czyli zaopatrywania Ełczan w wodę, nie spełnia już od dawna. Wciąż jednak cieszy oko, wzbijając się ponad inne budynki tej części miasta. W jej wnętrzu powstaje obecnie muzeum.
Wigierska Kolej WąskotorowaWigierska Kolej Wąskotorowa

Jedna z największych atrakcji turystycznych Suwalszczyzny. Trasa kolejki przebiega przez Wigierski Park Narodowy i Puszczę Augustowską. Po drodze zatrzymuje się w atrakcyjnie widokowo miejscach.
Wigierski Park Narodowy

Wigierski Park Narodowy został utworzony w 1989 roku. Nazwa pochodzi od największego na jego terenie jeziora Wigry. WPN to piękny pod względem przyrodniczym i krajobrazowym teren.
Wigry - wieża widokowa BryzgielWigry - wieża widokowa Bryzgiel

Bryzgiel to miejscowość wypoczynkowa położona nad największym jeziorem Suwalszczyzny - WIGRY. Znajduje się tu punkt widokowy, który jest atrakcyjny również zimą. Widać wtedy miejsca, które latem są zasłonięte.
Wigry - wieża widokowa Gawrych Ruda zimąWigry - wieża widokowa Gawrych Ruda zimą

Wigry - wieża widokowa Gawrych Ruda zimą
Wiżajny - kraina serami płynąca

Tradycja wyrabiania serów w Wiżajnach i okolicy jest długa, bo sięgająca XIX wieku. Produkowany tu ser podpuszczkowy dojrzewający został w 2005 r. wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych.
Wisząca dolina GACISKA nad Czarną Hańczą

Miejsce zupełnie niezwykłe. Dno tej suchej doliny "wisi" 10 metrów nad poziomem rzeki. To wyjątkowe miejsce na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego oglądać można z dwóch miejsc.
Zabytkowy dworzec PKP w SuwałkachZabytkowy dworzec PKP w Suwałkach

Czasy świetności budynek dworca PKP ma już dawno za sobą, ale warto zwrócić na niego uwagę, będąc w Suwałkach. Wybudowano go w czasach carskich. Obok niego znajduje się też zabytkowa wieża ciśnień.
Zalew Arkadia w SuwałkachZalew Arkadia w Suwałkach

Mały element przyrody w centrum Suwałk. Miejsce relaksu, spacerów, sportów i koncertów Suwalczan. Wokół zalewu wije się ścieżka oraz znajdują się obiekty użyteczności publicznej, plaża, pub.
ATRAKCJE | MIEJSCOWOŚCI | JEZIORA I RZEKI | IMPREZY CYKLICZNE
  © 2013-2013 Suwalszczyzna.eu
Suwalszczyzna.Eu

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie Projekt pn. „Spiżarnia u Paca – promocja twórczości, rzemiosła i kuchni suwalskiej” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.